Home
SR
Strefa Rodzica
Powrót
    SR
Co się będzie działo w najbliższym czasie w przedszkolu Ala ma kota.
31
sie
Co nowego w roku szkolnym 2020/2021?

Zaczynamy nowy rok szkolny. Niezależnie od wyzwań i zmian jakie przyniosły globalne wydarzenia ostatnich miesięcy, jak zwykle w przedszkolach Ala ma kota, zaplanowaliśmy dla dzieci ciekawe zajęcia dydaktyczne, autorskie programy, imprezy i warsztaty. Jeśli tylko będzie to bezpieczne, to zaprosimy ciekawych gości i pojedziemy na  wycieczki w wyjątkowe miejsca.

Mamy nadzieję, że nasza tegoroczne pomysły spodobają się dzieciom i spełnią Państwa oczekiwania. Poniżej informacje o najważniejszych innowacjach oraz kluczowych programach w naszych przedszkolach. Wszystkie będą realizowane w ramach czesnego. Informację o zajęciach dodatkowych/popołudniowych otrzymacie Państwo w osobnym mailu

POZYTYWNA DYSCYPLINA

To nasza podstawowa metoda wychowawcza – oparta na wzajemnym szacunku. Dzięki pozytywnej dyscyplinie nasze życie przedszkolne jest radosne, a komunikacja z dziećmi skuteczna. Metoda wywodzi się z psychologii pozytywnej Alfreda Adlera.

Pomagamy dzieciom unikać „złego” zachowania, uczymy samodyscypliny, odpowiedzialności, współpracy oraz rozwiązywania problemów, a przede wszystkim skupiamy się na pozytywnych relacjach.

Pozytywna dyscyplina jest jednocześnie uprzejma i stanowcza, łagodna i zdecydowana w tym samym czasie. Twarda dla problemu i miękka dla dziecka. Jest skuteczna długofalowo: bierze pod uwagę to, co dziecko myśli, czuje, czego się uczy, jakie podejmuje decyzje o sobie samym i o swoim świecie, jak decyduje się postępować w przyszłości.

Uczy też ważnych umiejętności społecznych i życiowych: szacunku, dbania o innych, rozwiazywania problemów, współpracy oraz umiejętności wnoszenia wkładu do wspólnoty.

Pozytywna dyscyplina zaprasza dzieci do odkrywania jak bardzo są zdolne i kompetentne. Zachęca je do konstruktywnego używania swojej osobistej siły i autonomii.

PROJEKT „CIAŁO”

W  przedszkolach Ala ma kota pokazujemy dzieciom otaczający je świat. Podczas zajęć edukacyjnych w ostatnich latach podróżowaliśmy po Polsce i świecie, wspólnie lataliśmy w kosmos i odwiedzaliśmy krainy dinozaurów. Poznawaliśmy największe wynalazki, odkrycia i  dzieła sztuki. W trakcie ostatnich wakacji sprawdzaliśmy, co „w trawie piszczy”.

Dobrze wiemy, że Przedszkolaki chętnie uczą się nowych rzeczy.  Czasem warto przyjrzeć się samemu sobie i poznać to, co nam najbliższe!

W nowym roku szkolnym będziemy odkrywać tajniki naszego CIAŁA – jego wygląd, budowę, nazwy najważniejszych narządów i ich funkcje. Będziemy się wspólnie zastanawiać, co robić, żeby o nie dbać, znajdziemy odpowiedź na pytania: dlaczego, gdy płaczemy, to często pojawia się katar, dlaczego potrafimy rozpoznawać różne smaki, ile mamy kości i czym się różni okulista do ortopedy.

Jak zwykle, zaprosimy ciekawych gości, którzy pomogą nam lepiej poznać tajniki naszego CIAŁA, Przygotujemy wartościowe warsztaty i atrakcyjne pomoce dydaktyczne.

Rozszerzeniem naszego projektu „CIAŁO” będą zajęcia dotyczące zdrowia i higieny. Wierzymy, że dzieciństwo to okres w życiu człowieka, w którym kształtują się postawy determinujące aktualne
i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. W przyjazny sposób będziemy starali się pokazać dzieciom dlaczego nie powinno się pożyczać swojego ręcznika czy grzebienia i po co zasłaniamy twarz kaszląc. Wspólnie zastanowimy się nad tym, jak powinna wyglądać prawidłowa pozycja ciała podczas pracy przy stoliku i dlaczego właściwe oświetlenie miejsca pracy jest tak ważne. Porozmawiamy o zaletach uprawiania sportu i właściwej diety. Podsumowując: wszystko i mądrze wokół ciała.

JĘZYK ANGIELSKI

Zajęcia z języka angielskiego w przedszkolu Ala Ma Kota odbywają się każdego dnia. Nauczyciele angliści nie tylko prowadzą zajęcia dydaktyczne, ale przebywają z dziećmi przez cały dzień ich pobytu w przedszkolu – podczas zabaw na świeżym powietrzu, posiłków, wycieczek, swobodnej zabawy itp. Dzięki temu dzieci mają kontakt z językiem w sytuacjach codziennych.

Podczas zajęć nie zabraknie klasycznej brytyjskiej i amerykańskiej literatury dziecięcej (np. twórczości Erica Carla, Julii Donaldson czy Davida McKee) oraz tradycyjnych nursery rhymes tworzonych np. przez Pomelody lub Super Simple Songs. Codziennie książeczki i piosenki anglojęzyczne wspierające naukę nowych słów też będą towarzyszyć dzieciom.

Program edukacyjny Ala ma kota zakłada kształcenie umiejętności językowych, matematycznych, społecznych, muzycznych i manualnych dwujęzycznie. Nasze autorskie projekty obfitują w informacje o różnych kulturach świata, w tym historii krajów anglosaskich i obchody świąt takich, jak np. Dzień Patrona Irlandii, Św. Patryka.

UWAŻNOŚĆ DLA DZIECI

W dzisiejszych czasach dzieci często bywają zestresowane i niespokojne. W prosty i przyjazny sposób będziemy pomagać dzieciom odzyskać spokój i uważność. Wykorzystując metodę Eline Snel, inspirowaną metodą mindfulness, wspólnie z asystentka Żabką, opierając się na ćwiczeniach oddechowych, będziemy pomagali dzieciom stopniowo skupić się na tu i teraz. Nauczymy dzieci radzić sobie z odczuwaniem niepokoju i krążących w głowie zmartwień.

Na starsze dzieci czekają zabawy, takie jak: „Mała żabka”, „Test spaghetti”, „Fabryka trosk”, „Tajemnica komnaty serca” i inne. A dla Maluchów przygotowaliśmy „Orzeźwiający masaż”, „Domek pluszaków” „Oddech małej żabki”, „Tajemnicę śpiącego zwierzątka” itp.

SENSORY TIME

Już kolejny rok będziemy naszym przedszkolakom organizować poobiednie zajęcia wyciszające. Nie zabraknie wspólnych masaży, muzyki relaksacyjnej, atrakcyjnych aktywności ruchowych i innych sensorycznych. Zajęcia te, oparte na teorii integracji sensorycznej, dostarczają dzieciom m.in. stymulacji przedsionkowej, słuchowej i wzrokowej – tak ważnych do regulacji stanu pobudzenia.

MUZYKA DLA SMYKA, czyli Smyki słuchają klasyki

Czy muzyka klasyczna może być dobrą zabawą nawet dla najmłodszego słuchacza? Oczywiście, że tak! Wszystko zależy od tego, jak pokażemy dzieciom te wartościowe utwory.

Nie trzeba już przypominać o tym, jak wielką wagę dla rozwoju dziecka ma możliwość obcowania z muzyką artystyczną już od najmłodszych lat. Słuchanie muzyki klasycznej  daje  możliwość rozwoju zdolności muzycznych poprzez skupienie się na rozbudzeniu wyobraźni dźwiękowej i wrażliwości artystycznej.

Czasem rodzicom trudno wybrać najciekawsze propozycje. My wybierzemy najlepsze. Utwory odpowiednie dla uszu dziecka muszą być  dobrane w sposób najlepszy dla jego chłonnej percepcji i uwzględniać potrzeby dziecięcej wyobraźni. Najmłodszych na pewno zaciekawi marsz ze suity baletowej Dziadek do orzechów, przepiękny „Taniec Łabędzi” Piotra Czajkowskiego z jego najbardziej chyba znanego baletu (Jezioro Łabędzie) oraz Leopold Mozart, który ma dla dzieci coś wyjątkowego – symfonię, w której muzycy grają także na… zabawkach! To dopiero gratka dla małego melomana.

W tym roku przedszkolaki zapoznają się  z  utworami  takich kompozytorów, jak: Chopin, Vivaldi, Czajkowski, Mozart, Bach i inni.

GRY PLANSZOWE

Gry planszowe towarzyszą człowiekowi od tysiącleci  i urozmaicają czas od powstania pierwszych starożytnych cywilizacji. W dobie faraonów grały w nie ważne osobistości. Czy wiecie, że jedną z najstarszych  planszówek jest  Senet?  Gra ta została uwieczniona w hieroglifach i do dziś toczą się spory na temat jej zasad.

Gry planszowe to doskonały sposób na przyjemne spędzanie czasu zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jednak, gry planszowe to nie tylko świetna zabawa, ale również sposób na zacieśnianie więzi pomiędzy uczestnikami rozgrywki, a także na rozwój istotnych umiejętności i zdolności. Planszówki  uczą dzieci spostrzegawczości, refleksu, rozwijają zdolność logicznego myślenia i wyobraźnię.  Zwiększają zasób słownictwa, uczą współzawodnictwa, zasad współpracy  i pokazują, czym są konsekwencje własnych wyborów.

W planszówki można grać  samemu lub we doje, ale są też takie, które angażują większą  grupę dzieci lub całą rodzinę. W jednych ważna jest współpraca, a w innych rywalizacja, ale wszystkie mają ten sam cel – DOBRĄ ZABAWĘ i ROZWÓJJ

Na przedszkolnych półkach dzieci znajdą gry typowo zręcznościowe, jak i te trenujące spostrzegawczość (tu liczy się szybkość reakcji) oraz  kreatywność, a także pamięć. Mamy gry losowe, strategiczne i logiczne. Każde dziecko znajdzie i wybierze coś najlepszego dla siebie.

W tym roku będziemy grali m.in. w Kapitana naukę, Dzieci z Carcassonne, Kociaki łobuziaki, Liska urwiska, Śpiące królewny  oraz Emocje i Na jagody.

GRY  I ZABAWY PODWÓRKOWE

Pamiętacie jeszcze te czasy, kiedy mama prosiła, abyście schowali się w pokoju, a później skrupulatnie Was szukała udając, że nie widzi małych stópek wystających spod zasłonki?  To był doskonale spędzony czas!

Będąc dziećmi znaliśmy mnóstwo ciekawych gier, które dziś niestety odchodzą w zapomnienie. Są coraz skuteczniej zastępowane przez tablety, smartfony i monitory komputerów. Szkoda by było, by następne pokolenia słyszały od swoich rodziców jak fajnie całymi dniami grało się tylko w Minecrafta, a nie w chowanego, czy berka.

Dlatego w Przedszkolu Ala ma kota plac zabaw to nie tylko piaskownica, huśtawka, zjeżdżalnia, domek. To również wspólne zabawy, do których nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Wystarczy kawałek przestrzeni, czasami patyk, kreda, skakanka, piłka, albo zwykły kamyk, który staje się niezwykłym towarzyszem zabaw.

Aktywnie spędzamy czas na świeżym powietrzu ucząc się współdziałania, współzawodnictwa, tolerancji w stosunku do  innych dzieci. Udoskonalamy  myślenie, pamięć, uwagę, spostrzegawczość, orientację, refleks, wyobraźnię oraz inwencję twórczą. Z naszymi przedszkolakami  bawimy się  w takie tradycyjne gry, jak:  Berek, Podchody, 1,2,3 Baba Jaga patrzy, Klasy, Kapsle, Ciuciubabka, Kolory.

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM czyli Książkowy Klub Czytelniczy

Nikogo nie trzeba przekonywać, że czytanie dzieciom jest ważne. Wiemy, że zarówno w naszych przedszkolach jak i domach naszych Przedszkolaków są książki, które dzieci znają już na pamięć. Świadczą o tym podarte strony, wyblakłe albo ubrudzone truskawkami ilustracje, udekorowane „szlaczkami” zrobionymi kolorowymi flamastrami. Te książki są Najważniejsze i Najcenniejsze,  ale może już czas znaleźć kolejną ulubioną książkę i ukochanego nowego bohatera?

W nowym roku przedszkolnym w przedszkolach Ala ma kota będziemy wspólnie czytać nowości wydawnicze. Na naszych półkach pojawią się pozycje m.in. z nowym super-bohaterem, czyli MisiemTamisiem (autorstwa Edyty Pawlak-Sikory). Wspólnie z dziećmi poznamy leśnego „detektywa”  Jeża Pepe  (książki napisane przez Rozalię Niedźwiedzką) czy Szympansa Pansika, który pewnego dnia miał zły humor (historia stworzona przez Suzane Lang).

Nie zabraknie też książek dla trochę starszych Przedszkolaków, np. o butach („Prawy i Lewy” autorstwa Anny Paszkiwicz), „O Wilku, który kochał góry”,  czy o tym, że we współpracy siła! ( „Miejsce na miotle” Julii Donaldson).

×
×