Kwi
Bajki terapeutyczne

Rozpoczynamy czytanie bajek terapeutycznych. Historie, trudności, stresujące sytuacje opisane w tych bajkach mogą spotkać każdego człowieka. Świat w bajkach jest często fantastyczny – nie brak w nim wróżek, magicznych przedmiotów, mówiących zwierząt.

Pomysły na rozwiązanie problemów i poradzenie sobie z trudnościami opisane w bajkach są realne i mądre. Czytając bajki dajemy dzieciom wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Bajkoterapia to nie tylko czytanie i słuchanie bajek, ale też wiele innych aktywności (malowanie, inscenizacje, muzyka, rozmowy), które utrwalają to, co w tych bajkach najważniejsze.

Zaczynamy od bajki „Mała czy wielka rybka Mini?”. Dzięki niej osiągami m. in. takie cele:

• umacnianie wiary we własne siły i budowanie pozytywnego obrazu samego siebie;
  • stworzenie warunków sprzyjających nawiązywaniu pozytywnych relacji między dziećmi
    i budowaniu wzajemnego zaufania;
  • organizowanie działań umożliwiających poznawanie wielowymiarowości człowieka (postrzegam, myślę, czuję, działam);
  • umożliwienie dziecku poznawania różnorodnych postaw bohaterów literackich, zachęcanie do oceny ich postępowania i uzasadnienia swojego stanowiska;
  • umożliwianie doświadczeń w mówieniu, słuchaniu i byciu słuchanym.