Wrz
Otwieramy Książkowy Klub Dyskusyjny

O tym, że warto czytać dzieciom nikogo nie trzeba przekonywać, jak również o tym że warto rozmawiać. Warto też połączyć miłość do książek z rozmową z przyjaciółmi i rodziną. Chcemy dzielić się tym, co wnosi w nasze życie lektura książek.

Otwieramy Książkowy Klub Dyskusyjny. Szanowni Rodzice i Opiekunowie, proponujemy przykładową listę pytań, które możecie zadać dziecku czytając książki. Niech przygoda z książką nie kończy się na ostatniej jej stronie. Dzielcie się tym co czytacie i wzbogacajcie w ten sposób życie dzieci.

ZANIM ZACZNIECIE CZYTAĆ KSIĄŻKĘ, dowiedzcie się od dziecka m.in.:

• Dlaczego wybrało właśnie tę książkę?
  • Jak myśli: o czym ona będzie?

GDY JUŻ JESTEŚCIE W TRAKCIE LEKTURY, zapytaj dziecko m.in. o to:

• Czy pamięta, w którym miejscu skończyliście czytać i co wydarzyło się do tej pory?
  • Czy ma pomysł jak może skończyć się ta historia, albo jak chce aby się skończyła?
  • Czy chciałoby przenieść do tej bajki?
  • Którego z bohaterów lubi najbardziej, z których chciałoby się spotkać?
  • Co poradziłaby bohaterom lub co same zrobiłoby w takiej sytuacji?
  • Co zrobiłoby inaczej niż bohater książki i dlaczego?
  • Co do tej pory było w tej książce najbardziej przyjemne, a co być może trudne?

A PO SKOŃCZONEJ LEKTURZE porozmawiajcie o tym:

• Która część książki (rozdział, przygoda ) byłą najciekawsza?
  • Czy przydarzyła mu się podobna historia?
  • Jak inaczej mogłaby się skończyć bajka albo jak mogłaby wyglądać druga część opowieści?
  • Czego dziecko się nauczyło z książki? Co było najważniejsze?
  • Czy i jeśli tak to komu poleciłoby tę książkę do przeczytania?

Warto też stworzyć wspólnie domową „kartę czytelnika”, do której wspólnie można wpisywać tytuły i autorów przeczytanych książek, notować imiona głównych bohaterów, ozdabiać ją rysunkami.

„Człowiek kochający książki jest bogatszy od innych. Czasem przeczytanie jakiejś książki stanowi o losie człowieka”. (Ralph Waldo Emerson, amerykański poeta i eseista)