Home
SR
Strefa Rodzica
Powrót

Na tym blogu piszemy: o tym jak to jest być dzieckiem i rodzicem, jak zamiast programować – dobrze wychować, o zdrowiu, o inspiracjach i trendach, które sprawiają, że dzieciństwo jest piękne.
18.02.2016

5 dobrych kroków do lekarza

kd

Jeżeli wybierasz się z dzieckiem na badania laboratoryjne, lub do lekarza na rutynowe badania, dobrze jest przygotować się do tej wizyty.

1. Przede wszystkim zawsze mów prawdę. Dziecko powinno wiedzieć gdzie idziecie i po co.

2. Opowiedz dlaczego trzeba się przebadać,  dlaczego należy oddać krew. Wyjaśnij przyjaznym językiem cel takiego badania. Wytłumacz, że dzięki obejrzeniu krwi  pod mikroskopem, można stwierdzić czy jest się zdrowym, a więc czy można chodzić do przedszkola, bawić się i spotykać się z przyjaciółmi. A jeśli jest się chorym, to lekarz potrafi wyleczyć. Jeśli dziecko pyta czy pobranie krwi, albo czy badanie będzie bolało, to mów mu prawdę. Pobranie krwi nie jest przecież bezbolesne.

3. Jeżeli dziecko się boi, należy je wziąć na kolana, przytulić, ukochać. To daje poczucie bezpieczeństwa. Warto zaznaczyć swoją obecność słowami: „Jestem przy tobie” i „Kocham cię”, a także nazwać emocje dziecka słowami: „Widzę, że się boisz” i „Czuję, że ci trudno”. Można przywołać własne wspomnienia z dzieciństwa dotyczące wizyt lekarskich i zdradzić pomysły na to, jak przetrwać strach, np. myśląc o zabawie czy o ulubionym deserze.

4Po wizycie powiedz dziecku, że było dzielne. Kiedy wyjdzie z gabinetu z płaczem, to nigdy nie mów do niego, że przesadza, że to nie bolało aż tak bardzo, że jest dużym dzieckiem i nie powinno płakać.  Negacja emocji mówi dziecku, że nie ma prawa czuć lęku, a przecież ma prawo się bać. Dobrze jest mieć przygotowaną nagrodę. Może to być order za odwagę. Dziecko poczuje się docenione, gdy pochwalimy je przed innym bliskim osobom w rodzinie, czy jego przyjaciołom w przedszkolu.

5. Twórzmy pozytywny wizerunek lekarza i pielęgniarki. Nigdy nie należy traktować szpitala, lekarzy, zastrzyków jako elementu zastraszenia, gdy dziecko jest niegrzeczne. Takie słowa zapadają bardzo głęboko w pamięć.

Powodzenia u lekarza. Życzymy Wam wszystkim zdrowia 🙂

Zespół Ala ma kota

Przeczytaj także

×
×