Home
SR
Strefa Rodzica
Powrót

Na tym blogu piszemy: o tym jak to jest być dzieckiem i rodzicem, jak zamiast programować – dobrze wychować, o zdrowiu, o inspiracjach i trendach, które sprawiają, że dzieciństwo jest piękne.
21.01.2019

Psi kontrakt z dzieckim

Dzieci marzą o psie, kocie lub innym zwierzęciu. A rodzice zastanawiają się: brać do domu zwierzaka, czy nie.

Co wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej ważnej decyzji? Z pewnością zwierzęta w domu mają dobry wpływ na twoje dziecko. Dziecko uczy się odpowiedzialności, uwrażliwia się na los słabszych i zależnych od siebie. Wykształca się w nim instynkt opiekuńczy. Proste obowiązki związane z opieką nad zwierzakiem takie jak: karmienie, wyprowadzanie na spacer, czy zmienianie żwirku w kuwecie, spowodują, iż dziecko zacznie rozumieć, że ta istota, która pojawiła się w jego życiu, jest nie tylko do przytulania, ale też do dbania o nią.
By odpowiednio przygotować dziecko do obecności zwierzęcia w jego życiu, warto pamiętać, że zwierzęta też czują. Dzieci uczą się przez przykład, zatem jeśli ty należycie traktujesz zwierzęta, to twoje dziecko będzie postępować podobnie. Relacja dziecko-pies wiele może ci też powiedzieć o tym, jak twoje dziecko postrzega ciebie. Obserwuj zachowania dziecka względem zwierząt: co do nich mówią, jak traktują, czy nie naśladują ciebie, gdy jesteś zły itp.

Do obecności psa w domu warto się przygotować, czyli wynegocjować z dzieckiem warunki psiej obecności. To świetna szkoła rozmowy, stawiania granic, wyrażania swoich potrzeb i słuchania innych. Można spisać psi kontrakt, na przykład podobny do tego, który poniżej 😊 (trochę z przymrużeniem oka).

Rodzinny psi kontrakt

Możemy mieć psa pod warunkiem, że wszyscy zgodzą się przestrzegać poniższych zasad:

 1. Tata nie będzie musiał sprzątać psiej kupy. Nigdy. Kupa psa będzie sprzątana przynajmniej trzy razy w tygodniu przez dzieci.
 2. Pies będzie nauczony, aby załatwiać się na podwórku. Wszyscy członkowie rodziny zgadzają się, aby nie tolerować psiej kupy na trawniku ani w jego pobliżu.
 3. Pies będzie mały, będzie ważył maksymalnie 7,5 kg.
 4. Pies nie będzie gubił sierści
 5. Wszyscy postanawiają, że pies nie może drapać podłogi.
 6. Tata nigdy nie będzie kąpał psa. Poza tym, jeśli Tata stwierdzi, że pies śmierdzi, Dziecko powinno wykąpać psa w ciągu 24 h.
 7. Jeśli pies robi bałagan w mieszkaniu i tradycyjne metody sprzątania będą nieskuteczne, by usunąć plamy i brzydki zapach, to silne chemiczne środki nie będą używane.
 8. Tata ma ostateczne prawo głosu co do wyboru imienia dla psa.
 9. Pies nie będzie karmiony organicznymi ani specjalnymi, wyszukanymi produktami dla zwierząt. Wszystkie strony zgadzają, się, że tradycyjne, zwykłe jedzenie dla psa jest wystarczające.
 10. Pies nigdy nie będzie traktowany jak dziecko albo rodzeństwo. Wszyscy zgadzają się, że pies to pies.
 11. Imię psa nie będzie pojawiało się na kartkach bożonarodzeniowych. Ponadto, gdy będzie wykonywane rodzinne zdjęcie do kartki bożonarodzeniowej, postać psa będzie poboczna – pies nigdy nie będzie główną postacią na zdjęciach.
 12. Dzieci obiecują nigdy nie przestać kochać psa ani się nim znudzić. Wszystkie strony postanawiają, że dzieci są pierwszej kolejności odpowiedzialne za psa przez resztę jego życia.

Zapoznano się i postanowiono.

………………………………………………………………….

 

Podpisy członków rodziny

Przeczytaj także

×
×