Home
SR
Strefa Rodzica
Powrót

Na tym blogu piszemy: o tym jak to jest być dzieckiem i rodzicem, jak zamiast programować – dobrze wychować, o zdrowiu, o inspiracjach i trendach, które sprawiają, że dzieciństwo jest piękne.
26.02.2019

Zdrowa postawa ciała

Troska o zdrowy kręgosłup powinna się zaczynać już w okresie wczesnego dzieciństwa.

Bywa trudno, bo codzienność nam nie sprzyja: korzystanie z komputera czy oglądanie telewizji i związane z tym przebywanie dziecka w nienaturalnej dla kręgosłupa wymuszonej pozycji siedzącej. Do tego mało aktywności fizycznej i coraz większa nadwaga wśród dzieci. To wszystko ma wpływ na pogorszenie się postawy ciała.

Gdy kości i mięśnie rozwijają się są najbardziej podatne na pojawianie się zaburzeń i nieprawidłowości. Trzeba wiedzieć, że większość wad postawy spowodowana jest wyrobieniem niewłaściwych nawyków w dzieciństwie. Problemu nie widać od razu, narasta stopniowo, a ograniczenia ruchowe, i ból mogą się pojawić dopiero po latach – gdy dziecko dorośnie. Dlatego tak ważne jest – i na to uczulamy wszystkich rodziców – promowanie zdrowych nawyków u dzieci. W Ala ma kota na co dzień dbamy o postawę ciała, bo wiemy, że tak najlepiej jest zapobiegać wadom i chorobom kręgosłupa.

Co głównie szkodzi?

Siedzący tryb życia – dlatego w Ala ma kota więcej biegamy, chodzimy i ćwiczymy niż siedzimy. Nieodpowiednie wymiary mebli – dlatego w naszych przedszkolach dostosowujemy meble do rozmiaru ciała dzieci, również wszystkie sanitariaty mamy na odpowiednich dla wzrostu dzieci wysokościach. Nadwaga – dlatego zamiast słodyczy serwujemy dzieciom zdrowe – owocowe, warzywne, pestkowe – przekąski.
Zaniedbania np. w kwestii wzroku, bo gdy dziecko źle widzi pochyla się nienaturalnie do przodu, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do rozwinięcia się wady postawy – dlatego zwracamy szczególna uwagę na prawidłowy rozwój wszystkich zmysłów dzieci.

Jako rodzice i wychowawcy obserwujemy dziecko na co dzień i łatwo nam zauważyć asymetrię ciała, garbienie się czy stawianie stóp do środka. Nie zwlekajmy w takich sytuacjach z wizytą u specjalisty. Im wcześniej wykryta wada, tym łatwiej jest ją leczyć.

„Liczy się czujność. Pierwszą i wstępną diagnozę rodzice mogą postawić sami, wykonując szybki test – obserwując czy łopatki dziecka są równe i nie odstają, czy barki i ramiona nie pochylają się w którąś ze stron. Tak samo patrzy się na biodra – jeśli któreś wystaje bardziej do przodu, może to oznaczać, że mamy do czynienia z wadą postawy. Warto również poddać obserwacji obuwie dziecka i sprawdzić, z której strony i jak bardzo jest zniszczona podeszwa, co z kolei może nam zasygnalizować wystąpienie np. koślawości kolan i/lub pięt. W razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości, asymetrii, konieczne będzie wdrożenie odpowiednich ćwiczeń i zaleceń lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty” –radzi Sylwia Wójciak, fizjoterapeuta Centrum Medyczne Damiana.

Miejmy też na uwadze kształtowanie prawidłowych nawyków już od najmłodszych lat, by uniknąć negatywnych konsekwencji w przyszłości.

 

Przeczytaj także

×
×