Home
SR
Strefa Rodzica
Powrót

Na tym blogu piszemy: o tym jak to jest być dzieckiem i rodzicem, jak zamiast programować – dobrze wychować, o zdrowiu, o inspiracjach i trendach, które sprawiają, że dzieciństwo jest piękne.
05.04.2018

W Ala ma kota sztuka jest ważna 

Philip Pullman, brytyjski pisarz i wykładowca uważa, że „dzieci potrzebują sztuki, historii, wierszy i muzyki tak, jak potrzebują miłości, jedzenia, świeżego powietrza i zabawy. Jeśli dziecko zbyt mało je, konsekwencje szybko stają się widoczne. Również brak kontaktu ze sztuką ma długofalowe konsekwencje”.

Philip Pullman dodawał, że „każde dziecko ma prawo do prawidłowego żywienia, do schronienia, do edukacji, do leczenia… Musimy też zrozumieć, że każde dziecko ma prawo do doświadczania kultury. Musimy w pełni zrozumieć, że bez opowiadań, wierszy, obrazów i muzyki dzieci będą głodować”. To bardzo bliskie nam słowa. W Ala ma kota sztuka jest ważnym i docenianym elementem edukacji. Pełni rolę przewodnika po świecie. Przewodnika który podpowiada różne możliwości, kształtuje, w którym można zobaczyć siebie i wiele sytuacji znanych z naszego życia. Sztuka wpływa na rozwój osobowości i charakter człowieka, wyzwala uczucia i sprawia radość.

Możemy tak napisać z pełną odpowiedzialnością, bo widzimy to wszystko co dobrego płynie ze sztuki w Akademii Sztuk Przepięknych, która działa w naszych przedszkolach. Zajęcia prowadzi tu –MONA KOTA – specjalista i znawca takich dziedzin sztuki jak: architektura, rzeźba, fotografia, rękodzieło, kinematografia, poezja i pisarstwo, teatr, taniec, malarstwo, rysunek i muzyka. Za dużo jak dla dzieci w wieku przedszkolnym? Uwierzcie nam, że przybliżając dzieciom sztukę, widzimy, jak bardzo dobrze na nich wpływa.

Kształtujmy u dzieci poczucie estetyki

Kiedy jesteśmy z dziećmi w teatrze, to widzimy jak maluszki, które jeszcze tak niewiele potrafią powiedzieć, tak bardzo emocjonują się tym co widzą. Dzieci chłoną obrazy, przekaz ze sceny, potrafią szczerze zachwycić się instalacją artystyczną w galerii sztuki. Jesteśmy przekonani, że to wszystko zostaje w nich i pracuje przez całe życie.

Kształtujmy poczucie estetyki u dzieci. Z doświadczenia wiemy, że takie pojęcia jak piękno, brzydota, harmonia, chaos są łatwe do przyswojenia nawet przez najmłodsze dzieci. Zatrzymajmy się, by dostrzec piękno w ciekawym budynku, skoncentrować wzrok na fotografii z wakacji, wsłuchać się w rytm muzyki. Skłaniajmy dzieci do aktywnego i twórczego odbioru.

Dzieci nie mają ani kompetencji kulturowych ani wiedzy dorosłego, ale za to ich wyobraźnia nie jest skrępowana regułami, powinnościami i tym, co wypada. Dziecko czerpie ze sztuki to, czego pragnie, a nie tylko to, co należy.

Sztuka to jest coś naprawdę ważnego i dobrego.
Zobacz naszą galerię sztuki

 

 

Przeczytaj także

×
×