Home
SR
Strefa Rodzica
Powrót

Na tym blogu piszemy: o tym jak to jest być dzieckiem i rodzicem, jak zamiast programować – dobrze wychować, o zdrowiu, o inspiracjach i trendach, które sprawiają, że dzieciństwo jest piękne.
10.09.2017

Moje dziecko przeklina! Co robić?

Mamy wrażenie, że dzieci, dorośli i młodzież przeklinają częściej i swobodniej niż kiedyś. Jest też na to w naszym społeczeństwie większe przyzwolenie.

Jednak jesteśmy przekonani, że u dzieci przeklinanie mniej jest związane z określonym stanem emocjonalnym, a bardziej z ciekawością, niewiedzą, co to wulgarne słowo oznacza i z pewną strategią.

Dziecko podchwytuje te niezbyt kulturalne słówka od rówieśników, od dorosłych, na ulicy, czy nawet w filmach dla dzieci. Posłuchajcie jak się do siebie zwracają bohaterowie kreskówek….Dziecko dostrzega, jak spektakularną reakcję wywołuje, kiedy wypowiada głośno wulgarne słowa. Czasami to śmiech, innym razem wielkie zdziwienie, a najczęściej też pouczenia w stylu: „Nie mów tak, to bardzo nieładnie”. Ta reakcja skłania pociechy do powtarzania owego słowa. Powtarzają je również dlatego, że potrzebują naszej – dorosłych – uwagi, wsparcia, zainteresowania, a nie potrafią często o nie poprosić. Jeśli raz im się sprawdziło, że na jego wulgarne słowo dorośli reagują, to będą tę metodę stosować jeszcze wiele razy.

Co zatem zrobić, kiedy dziecko przeklina?

  • Warto porozmawiać – wytłumaczcie dziecku, że nie są to słowa adekwatne do jego wieku i, że w ogóle ludzie kulturalni nie powinni ich używać. Wskażcie, że każda tego typu reakcja słowna negatywnie odbija się na relacji z drugą osobą. Możecie powiedzieć: „Nie podobają mi się słowa, których użyłeś. W naszym domu, w naszych rozmowach, nigdy nie używamy takich słów. Chcę usłyszeć, co zamierzałeś mi powiedzieć, ale w innych słowach”.
  • Można ignorować – ale pamiętajcie, że słowo to zostało rzucone po coś, więc dajcie dziecku uwagę, zainteresujcie się o co chodziło.
  • Kiedy sam ich użyjesz przy dziecku, to przeproś – każdy ma prawo do słabości i dzieci też mogą przecież widzieć słabości rodziców. Ważne, by wiedziały, że rodzice potrafią za swoje potknięcia przeprosić.

Czego nie robić, kiedy dziecko zabluźni?

  • Nie śmiej się – choć w ustach dzieci czasami mogą się te przekleństwa wydawać zabawne, to powstrzymajcie się od śmiechu. Śmiech stanowi pewną formę przyzwolenia.
  • Nie przekupuj dziecka, aby nie używało brzydkich wyrazów. To tylko wzmocni nieakceptowane przez ciebie zachowanie.

I na koniec pamiętajmy – my dorośli – aby dbać o kulturę naszego języka na co dzień. Bo przecież dzieci najwięcej uczą się nie przez wykład, ale przez przykład.

 

Przeczytaj także

×
×