Home
SR
Strefa Rodzica
Powrót

Na tym blogu piszemy: o tym jak to jest być dzieckiem i rodzicem, jak zamiast programować – dobrze wychować, o zdrowiu, o inspiracjach i trendach, które sprawiają, że dzieciństwo jest piękne.
21.05.2015

Dlaczego warto bawić się z dziećmi

Dla dzieci wszystko jest ciekawe, nowe, fascynujące. Trzeba się bawić!

Dziecko w naturalny sposób gromadzi wiedzę o otaczającym je świecie. Nowe umiejętności zdobywa przez to, co jest mu najbliższe. Czyli jak? PRZEZ ZABAWĘ! Jestem przekonana i musicie mmi wierzyć, że ograniczając dzieciom twórczą zabawę blokujemy im ważne możliwości rozwojowe. Stwarzanie warunków do rozwijającej zabawy powinniśmy traktować jako fundamentalne zadanie wychowawcze przedszkola i rodziców.

Nie przestaję się dziwić, jak mało uwagi poświęca się znaczeniu zabawy w rozwoju małego dziecka. Pewnie zauważyliście, że rodzicom udziela się wielu wskazówek dotyczących żywienia, pielęgnacji, szczepień, mieszczenia się w siatkach centylowych etc. Wielu w tej dżungli porad już dawno się pogubiło. A jak wiele słyszeliście na temat zabawy, czy twórczego spędzaniem czasu razem z dzieckiem? Wiem, że wielu z Was odpowie: prawie nic! A na studiach pedagogicznych, ile godzin dydaktycznych poświęca się na uświadomienie przyszłym nauczycielom jak ważna jest zabawa? Lepiej pytajcie.

To w co się bawić, skoro zgadzacie się ze mną, że zabawa jest ważna? Dziś kilka słów o zabawie w labirynt, który można zbudować z mebli, koców, kartonów. Ta z pozoru prosta zabawa pozwala na opanowanie szeregu kompetencji i umiejętności, zdobycie wielu doświadczeń i przeżyć. Wspólne budowanie labiryntu rozwija kreatywność i twórczość, uczy pracy w zespole. Trzeba wymyślić koncepcje jak nasz labirynt ma wyglądać, gdzie ma być wejście, a gdzie wyjście, jak ustawić jego poszczególne elementy, jak wykonać dach, aby się przypadkiem nie zawalił. Przechodzenie przez labirynt na czworaka, czy w innej pozycji, kształtuje poczucie równowagi i wspomaga koordynację oraz poczucie ciała w przestrzeni. Kształtuje też zmysł dotyku. Można zorganizować zawody i mierzyć czas przejścia przez labirynt. Zapisujcie wyniki i rozwijajcie kompetencje matematyczne u starszych dzieci. Liczcie kto przeszedł szybciej, a kto wolniej. Zachęcajcie do poprawiania własnych wyników. Przy rywalizacji przypominajcie o zasadach fair play.

Wszystkie rodzaje zabaw wpływają na kształtowanie postaw, osobowości i kompetencji dziecka w wieku przedszkolnym. Doceńcie wartość wychowawczą i edukacyjną zabawy. Zaglądajcie do naszego bloga po inspirację dla Waszych domowych i przedszkolnych zabaw. Nie będziemy żałować dla nich miejsca.

Przeczytaj także

×
×