Home
SR
Strefa Rodzica
Powrót
    SR
Co się będzie działo w najbliższym czasie w przedszkolu Ala ma kota.
01
wrz
W Ala ma kota mamy świetne projekty

Dla dzieci, jak co roku, przygotowaliśmy wiele ciekawych zajęć i projektów. Do współpracy zaprosiliśmy wyjątkowych instruktorów, specjalistów i ciekawych gości. Przygotowaliśmy także bogaty pakiet zajęć dodatkowych z licznymi nowościami ( m.in. capoeira, zajęcia teatralne, majsterkowanie).

*** ONI ZMIENILI ŚWIAT ***

Dzieci są ciekawe świata, zadają pytania i oczekują odpowiedzi. Skąd mamy telefon? Kto wymyślił samochód? Skąd pochodzi światło? Kto namalował te kwiatki? Kto to jest chemik? Co to jest Kosmos? Czy dasz mi gwiazdkę z nieba? Kto odkrył Amerykę? Skąd masz taką piękną sukienkę?

Chcemy naszym przedszkolakom przedstawić ludzi ciekawych świata, którzy jako dzieci zadawali pytania, a jako dorośli zmieniali świat i jego historię. W kolejnych miesiącach poznamy życie i dzieła sławnych na cały świat osób: Kolumba, Van Gogha, Coco Chanel, Gutenberga, Forda, Bella, Armstronga, Edisona. Pamiętając o tym, że każda kultura ma swoje korzenie i warto je pielęgnować, wśród sławnych osób – naszych bohaterów – pochodzących z Polski: Chopin, Kopernik, Skłodowska – Curie.

Dodatkowo przez cały rok będą nam towarzyszyły myśli dwójki znanych i cenionych pedagogów: Janusza Korczaka i Marii Montessori.

Może dzięki naszemu projektowi niektóre dzieci, odkryją drzemiące w nich talenty? Może przyczynimy się do wyboru profesji lub zawodu w przyszłości? Wyruszamy w świat historii, teraźniejszości i przyszłości. Chcemy usłyszeć, zobaczyć, dotknąć, poznać to, co odkryte i odkrywać to co niepoznane.

*** JĘZYK ANGIELSKI ***

Kontakt dzieci z językiem i kulturą angielską w Ala ma kota jest codzienny i bardzo atrakcyjny.

Zatrudnieni nauczyciele angliści przebywają z przedszkolakami podczas zabaw na świeżym powietrzu, posiłków, wycieczek, swobodnej zabawy itp. Tym samym, język angielski towarzyszy dzieciom nie tylko w czasie zajęć dydaktycznych, ale także przy codziennych czynnościach i każdego dnia.

W ciągu roku przedszkolnego korzystamy między innymi z materiałów do nauki języka angielskiego przygotowanych przez National Geographic – podręczników „Welcome To Our World”, zeszytów kart pracy wydawnictwa Schofield and Sims oraz materiałów Jolly Phonics.

Podczas zajęć nie zabraknie klasycznej brytyjskiej i amerykańskiej literatury dziecięcej (np. twórczości Erica Carla, Julii Donaldson czy Davida McKee) oraz tradycyjnych nursery rhymes tworzonych np. przez Pomelody lub Super Simple Songs.

Nasze autorskie projekty bogate są w informacje o kulturach świata, historie krajów anglosaskich i obchody świąt np. Dzień Patrona Irlandii, Św. Patryka.

Program edukacyjny Ala ma kota zakłada kształcenie umiejętności językowych, matematycznych, społecznych, muzycznych i manualnych dwujęzycznie.

*** MUZYKA DLA SMYKA ***

Fortepian, gitara, flet, skrzypce, akordeon, harfa i inne popularne instrumenty to bohaterowie naszych tegorocznych spotkań z muzyką. Pokażemy dzieciom najbardziej znane instrumenty muzyczne, zaprezentujemy ich klasyczne i nowoczesne brzmienie, nauczymy gatunków muzycznych, opowiemy o znanych kompozytorach i wykonawcach.

Zależy nam na tym, aby z jednej strony pokazać dzieciom klasyczne utwory Chopina na fortepian w wykonaniu laureatów Konkursu Chopinowskiego jak i jazzowe wariacje na instrumencie w wykonaniu Leszka Możdzera. Nasze przedszkolaki będą miały okazję wysłuchać zarówno gitarowego utworu flamenco czy stylu country. Będą mogły porównać je z klasycznymi utworami rockowymi.
Czy wiedzieliście Państwo, że na harfie można zagrać zarówno utwory Jana Sebastiana Bacha jak i blues’a?

*** GRY PLANSZOWE ***

Do zalet gier planszowych nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Uczą spostrzegawczości, refleksu i logiki. Rozwijają wyobraźnię, zwiększają zasób słownictwa i pokazują, czym są konsekwencje własnych wyborów.

Jak co roku w naszych kącikach Gier Planszowych pojawi się sporo nowości. Mamy gry typowo zręcznościowe i trenujące spostrzegawczość, kreatywność, a także pamięć. Mamy też gry losowe, strategiczne i logiczne. W planszówki można grać samemu lub we doje, ale są też takie, które angażują większą grupę dzieci lub całą rodzinę.
W jednych ważna jest współpraca, a w innych rywalizacja ale wszystkie mają ten sam cel – DOBRĄ ZABAWĘ i ROZWÓJ.

W tym roku będziemy grali m.in. w Potwory do szafy, Pytaki, Sadzimy Las, Myszki w Ogrodzie, Topologix o Goracy Ziemniak oraz bierki, patyczaki, tradycyjne grzybobranie czy domino.

*** GRY PODWÓRKOWE ***

W Ala ma kota staramy się aktywnie spędzać czas na placu zabaw. Dzieci uwielbiają klasyczne gry podwórkowe. Do zabawy na świeżym powietrzu potrzeba tak niewiele: kolorowa kreda, guma, piłka i sznurek, a do tego głowa pełna pomysłów i koledzy z grupy.

Nasze przedszkolaki lubią bawić się m.in. w : Gąski, gąski do domu, Berka, Raz, dwa, trzy…Baba-Jaga patrzy, Murarza, Szczurka ( zabawa ze skakanką) czy w Klasy. Dzieci skaczą na skakankach, grają w ringo, „gumę” lub w Zośkę oraz kręcą hula-hop.

Jeśli macie Państwo jakieś pomysły lub pamiętacie podwórkowe zabawy ze swojego dzieciństwa – podzielcie się z nami.

*** CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM czyli Książkowy Klub Czytelniczy ***

„Jeżeli chcesz aby twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek” – powiedział Albert Einstein.

I dlatego w Ala ma kota dużo czytamy. Czytamy po obiedzie i podczas czasu wolnego. Czytamy z naszymi nauczycielami i zapraszamy do wspólnego czytania Rodziców i Dziadków. Czytamy po polsku i po angielsku. Doceniamy nowości wydawnicze, współczesnych autorów, a także klasyki Andersena czy Tuwima. Do przedszkola dzieci mogą przynosić własne ulubione książki, by podzielić się nimi z kolegami z grupy. Chętnie udajemy się na wycieczki do pobliskich bibliotek.

W naszym przedszkolu w tym roku szkolnym będziemy czytać m.in. :

Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańca planety Ziemia – Olivier Jeffers
Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt – Emilia Dziubak
Innymi słowy. Niezwykłe słowa z różnych stron świata”– Yee-Lum Mak
Gdy Pola się zgubi – Gabriela Rzepecka –Weiss
W Robaczkowie – Katarzyna Biegańska
Seria Niesamowita Natura – Pavla Hanackova

*** MOJE KORZENIE I MOJE SKRZYDŁA ***

 „Są dwie trwałe rzeczy, które możemy dać w spadku naszym dzieciom: pierwsze to korzenie, druga – to skrzydła” – W. Hodding Carter.

Dzieci potrzebują bezpieczeństwa, osadzenia w czasie i przestrzeni. Chcą decydować o sobie, samodzielnie myśleć i działać, budować relacje społeczne – to ich korzenie. Potrzebują też odwagi, która pomaga im odkryć samych siebie, chcą mieć swoją tożsamość – to ich skrzydła.

Projekt „Moje korzenie i moje skrzydła” – realizowany w grupach 5 i 6-latków we wszystkich przedszkolach Ala ma kota – stwarza dzieciom możliwości do tego, by wiedza, którą zdobywają o świecie, była oparta o bezpośredni kontakt z otaczającą rzeczywistością. Będzie to czas podejmowania prób i popełniania błędów, co wiąże się z szansą na sukcesy i ryzykiem porażek. To czas kiedy dzieci odkryją swoje mocne strony, poznają i rozwiną talenty oraz kształtują umiejętności przydatne w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi. Odkryją swój potencjał, uczą się samoopanowania, wyrażania emocji, szukania miejsca w społeczności, kształtowania samooceny, budowania własnej tożsamości.

Pozwolimy im pofrunąć, wspierając ich i stwarzając możliwości do czynnego współdziałania w tworzeniu świata.

Tak wyposażeni na pewno poradzą sobie w szkole!

 

 

×
×