Przyjaciele z przedszkola

Maciek od dwóch lat chodzi do szkoły. Kilka dni temu obchodził urodziny i zaprosił na przyjęcie dzieci ze swojej przedszkolnej paczki.

W grupie Zająców przyjaciele – bo tak o sobie mówią Maciej i jego paczka – razem dorastali w Ala ma kota do szkoły, wspólnie doświadczali i przeżywali to co ważne. Ta silna więź budowana w przedszkolu, o którą dbali ich rodzice i wspierali nauczyciele w przedszkolu, przetrwała przejście do szkoły i wciąż się rozwija. Mimo, że odeszli z przedszkola dwa  lata temu, to widują się regularnie na imprezach urodzinowych, andrzejkowych, mikołajkowych, zdarza się, że proszą o zorganizowanie wspólnego wyjścia do teatru.

Berenika z bratem Maksem, Maja, Wiktor i Maciek mówią, że są przyjaciółmi. I w tym składzie mimo, że są dziś w różnych szkołach podstawowych spotykają się regularnie. Następne spotkanie mają już zaplanowane na początek czerwca.

Już czterolatki świadomie dobierają sobie kolegów. Te przyjaźnie są ważne, bo dziecko w ich kontekście zaczyna rozwijać swoją osobowość. Wymagają też sporej uważności rodziców i wychowawców w przedszkolu, by dać dzieciom przestrzeń na budowanie tych relacji. Wielu dorosłych pamięta imiona swoich przyjaciół z przedszkola, a to znaczy, że to były szczególnie ważne, pierwsze relacje.

Ta przyjaźń przejawia się tym, że chcą spędzać ze sobą czas, świętować wspólnie to co dla nich ważne. Dzielą swoje zainteresowania i przeżywają to co dzieje się u przyjaciela. Mają swoje sekrety, rytuały i powiedzonka. Budują wspólnotę, krąg oparcia, w którym odwołują się do wspólnych doświadczeń.

6 ważnych lekcji, które płyną z dziecięcej przyjaźni

• Budowanie bliskich relacji z rówieśnikami, które daje poczucie przynależności do ważnej dla dziecka grupy.
  • Oparcie na wspólnocie doświadczeń, w przypadku paczki Maćka, tych rozwijających doświadczeń było w przedszkolu bardzo wiele.
  • Wzmocnienie poczucie własnej wartości dzieci z paczki.
  • Zdobywanie umiejętności budowania relacji partnerskich.
  • Nauka dbania o relacje z tymi, którzy są dla niego ważni.
  • Przyjaźń dziecięca jest bodźcem do poznania samego siebie i dania czegoś od siebie grupie.

Patrząc na Maćka i jego paczkę jesteśmy przekonani, że przyjaźń z przedszkola to kapitał pięknych relacji, który mnoży się wraz z dorastaniem dzieci.