Home
SR
Strefa Rodzica
Powrót

Na tym blogu piszemy: o tym jak to jest być dzieckiem i rodzicem, jak zamiast programować – dobrze wychować, o zdrowiu, o inspiracjach i trendach, które sprawiają, że dzieciństwo jest piękne.
17.10.2017

Jak najwięcej ruchu dla dzieci

To fakt, że małe dziecko bardzo chce i lubi być w ruchu. To ważne, aby rodzice, wychowawcy w szkole i przedszkolu podtrzymywali w dziecku tę naturalna chęć do poruszania się.


W pierwszym okresie życia rozwój we wszystkich obszarach – motorycznym, intelektualnym i emocjonalnym – jest ściśle powiązany. 3-, 4- i 5-latki powinny mieć zapewnione co najmniej godzinę dziennie na świeżym powietrzu. I to bez względu na pogodę.

Wybierając przedszkole warto zwrócić uwagę na to, jakie zajęcia ruchowe są przewidziane dla ich dzieci. Rytmika, zajęcia z właściwej postawy ciała, zabawy na świeżym powietrzu, gimnastyka poranna, zespoły sportowe, tańce – oby było ich jak najwięcej. Im bardziej urozmaicone zajęcia, tym większa szansa, że dzieci wybiorą dla siebie te, które naprawdę sprawiają im radość, że będą w nich chętnie uczestniczyły, a może nawet przerodzą się w sportową pasję.

Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej wydało rekomendacje dotyczące dyscyplin najodpowiedniejszych dla dzieci w różnym wieku. Najkrócej można je ująć tak:

  • Od 3. do 4. miesiąca życia– pływanie (ćwiczenie swobodnego unoszenia się w wodzie).
  • Do 6. roku życia– sporty ogólnorozwojowe, symetrycznie obciążające ciało (jeśli u dziecka dojdzie do asymetrii postawy, jej konsekwencją będą wady i przykurcze).
  • 7-latki i starsze– dyscypliny oparte na naturalnych formach ruchu, rozwijające koordynację – piłka nożna, taniec czy tenis stołowy w dawkach niezbyt przeciążających!
  • 8-latki– sporty budujące szybkość i dynamikę – badminton, narciarstwo, łyżwiarstwo, piłka ręczna, koszykówka i siatkówka, gimnastyka i akrobatyka.
  • 10-latki– trening wytrzymałości i siły – judo, kajakarstwo, kolarstwo, lekka atletyka, nurkowanie.
  • Młodsze nastolatki– sporty walki z ograniczonym kontaktem z przeciwnikiem, kick-boxing czy kendo.
  • Starsze nastolatki– wspinaczka sportowa, sporty motorowe i lotniarstwo, a także kulturystyka albo podnoszenie ciężarów.

Bardzo ważne jest to, czy dziecko lubi daną formę ruchu. Jeśli potrafimy sprawić, że zajęcia ruchowe są dla dziecka atrakcyjne, to będą chciały w nich uczestniczyć, nawet jeśli natrafią na przeszkody. To jeden z najlepszych sposobów na uczenie najmłodszych determinacji w dążeniu do postawionych celów, szukania sposobów na ich osiąganie.

Zajęcia ruchowe poza zdrowiem i uczeniem dobrych nawyków, są też doskonałą szkołą radzenia sobie z porażkami (w bezpiecznych warunkach) i celebrowania sukcesów (które pokazują – jak wiele mogę). I jeszcze grupowe zajęcia sportowe uczą pracy w zespole, szukania wspólnych strategii, negocjowania rozwiązań. To wszystko daje komfort na wszystkich kolejnych etapach życia zawodowego, prywatnego i towarzyskiego.

Przeczytaj także

×
×