12.02.2017

Dzieci się nudzą? I bardzo dobrze

Co robisz, kiedy Twoje dziecko mówi „Ale nuda!”?

Może natychmiast zaczynasz wyliczać i proponować co może robić, jak się bawić, czym zająć. A może myślisz, że coś z Tobą – jako rodzicem – jest nie tak, skoro Twoje dziecko nie ma się czym zająć? A może jesteś przekonany, że coś nie tak jest z Twoim dzieckiem, bo jak może się nudzić mając tyle zabawek? Blisko Ci do tych myśli? To już czas na zmianę podejścia. A niech się dziecko trochę ponudzi. Wierzcie nam, że dobrze na tym wyjdzie.

Pamiętacie, kiedy byliście mali? Ile zajęć dodatkowych mieliście w tygodniu. Raczej nie przelicytujecie tej liczby zajęć, które my organizujemy dziś dzieciom. A pamiętacie co robiliście po szkole czy po przedszkolu? Jeździliście na rowerach, wchodziliście na drzewa z dzieciakami z sąsiedztwa i graliście w podchody. Zamienialiście podwórka w sklepy, w których płaciliście liśćmi, a na chodnikach malowaliście tajemne znaki, które rozumieli tylko rówieśnicy. Tak, nuda pobudza wyobraźnię i kreatywność.

Nuda uczy też trwania w ciszy i tylko z własnymi myślami. Daje dziecku przestrzeń potrzebną do tego, aby marzyć i rozpoznawać kim jest, co jest dla niego ważne, czego potrzebuje.

Kiedy dziecko się nudzi to jego mózg intensywnie pracuje. Myśli co zrobić, wpatruje się w przestrzeń i analizuje ją, w poszukiwaniu czegoś do zabawy. Pozwala też dzieciom na podjęcie własnych decyzji o tym czym chcą się zająć.

Kiedy dzieci się nudzą, to my dorośli powinniśmy je uważnie obserwować. To te momenty, w których możemy się o nich bardzo wiele dowiedzieć. Na przykład tego do czego je ta nuda doprowadza, co same wybiorą ostatecznie do zrobienia, zamiast realizować zaplanowany przez nas pękający w szwach grafik. A kiedy już wymyślą, że w tym momencie potrzebują jakichś przedmiotów (np. garnków, jednej narty, czy biżuterii mamy :-)), bo akurat wpadły na genialny pomysł, to dajmy im wsparcie.

Zajęcia organizowane przez dorosłych są ważne i potrzebne, ale nuda. To też możliwość zażywania relaksu przez dzieci, bez konieczności rywalizowania z innymi dziećmi na zajęciach dodatkowych.

Psychologowie zwracają uwagę, że nuda pomaga dzieciom odreagować stres, wyciszyć się i uspokoić emocje. Tak więc pozwólmy dzieciom na nudę…