Home
SR
Strefa Rodzica
Powrót

Na tym blogu piszemy: o tym jak to jest być dzieckiem i rodzicem, jak zamiast programować – dobrze wychować, o zdrowiu, o inspiracjach i trendach, które sprawiają, że dzieciństwo jest piękne.
21.11.2016

Dokarmianie ptaków zimą. Idealna nauka

Na zimę trzeba zmienić opony  w samochodzie i wystawić karmnik dla ptaków – powiedział 5-letni Franek z przedszkola Ala ma kota.

dokarmiamy-ptaszki

Podążając za tym mądrym stwierdzeniem warto wiedzieć co, jak i kiedy z tym dokarmianiem ptaków. Wiadomo, że warto je dokarmiać przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze ze względu na szacunek do przyrody i po drugie, równie ważne, bo zawsze płynie z tego ciekawa nauka dla dzieci. Jeśli się zdecydujecie, to oto kilka ważnych zasad:

  1. Kiedy zacząć dokarmianie ptaków?

Gdy nadejdą silne mrozy, a ziemię przykryje gruba warstwa śnieg, to dla ptaków spore zagrożenie, bo dostęp do pożywienia mają bardzo utrudniony i dokarmiając ratujemy im życie. Kiedy tylko prószy śnieg i szybko topnieje, to ptaki powinny i muszą radzić sobie same. Nie wyręczajmy ich, bo kiedyś będą musiały sobie poradzić  bez nas. Stołówkę zamykamy wiosną – pod koniec kwietnia i nie wcześniej – bo wtedy ilość dostępnego pokarmu jest jeszcze bardzo ograniczona.

  1. Karmimy konsekwentnie

Jeśli już zaczęliśmy dokarmiać ptaki, to karmimy je do końca zimy i konsekwentnie, każdego dnia. Ptaki szybko przyzwyczajają się do zrobionej dla nich stołówki i będą tu przylatywać w poszukiwaniu pokarmu.

  1. Ile, czego i jak często podawać ptakom?

Jedzenie przynosimy ptakom każdego dnia. To dla nich zdrowiej, jak pokarm leży na powietrzu niezbyt długo, więc najlepiej mniej ale właśnie codziennie, a nie dużo jedzenia i raz na tydzień. Szybko nauczycie się ile wasi latający przyjaciele potrzebują dziennie. Zdecydowanie nie należy podawać im solonych produktów. Nie serwujmy też zepsutego jedzenia i świeżego białego pieczywa. Unikajmy też produktów o dużej zawartości wody, bo te zamarzają i trudno się nimi pożywić. Ale co ważne zadbajmy o stały dostęp do czystej wody, bo ptaki  nie  potrafią zaspokoić pragnienia śniegiem ani lodem.

Co najlepiej podawać:
zboża: proso, owies, pszenicę, jęczmień
nasiona: słonecznika, maku, dyni
płatki zbożowe: owsiane, jęczmienne, pszenne i ryżowe
kaszę gryczaną i ryż (suche lub ugotowane)

Możemy zaopatrzyć się w kule z ziarnami dla ptaków, do kupienia w wielu supermarketach.

  1. Dbamy o karmnik

Jeśli decydujemy się na wystawienie karmnika, to pamiętajmy o tym, aby go czyścić. To ograniczy ryzyko rozwoju chorób. Pamiętajcie, aby karmnik stał w miejscu niedostępnym dla kotów i psów. Dobrze jeśli stanie w miejscu choć trochę osłoniętym od wiatru, by ptaki mogły spokojnie się posilić.

Gwarantujemy, że ptaki przylecą, choć trudno powiedzieć jakie, bo to zależy od okolicy zamieszkania. Ptasia restauracja ustawiona w pobliżu okna, to doskonała okazja do obserwowania natury. A jeśli stworzymy odpowiednie warunki, to ptaki będą gościć u nas nie tylko zimą. Kupcie dziecku atlas ptaków. Nauka rozpoznawania ptaków daje poczucie posiadania unikalnej wiedzy, uczy cierpliwości, szacunku do natury i troski o tych, którzy sami poradzić sobie nie mogą.

Podzielcie się w komentarzach zdjęciami z dokarmiania ptaków.

Przeczytaj także

×
×