Home
SR
Strefa Rodzica
Powrót
    SR
Zawsze najświeższe wiadomości z życia naszego przedszkola.
Zobacz, co u nas słychać!
30
Wrz
Nowości edukacyjne

Nowy rok przedszkolny 2017/18. Po wielu konsultacjach w gronie ekspertów Ala ma kota, stworzyliśmy dla przedszkolaków bardzo wartościowy program.

Przygotowaliśmy autorskie programy, imprezy i warsztaty, zaplanowaliśmy wycieczki w wyjątkowe miejsca, zaprosiliśmy wielu interesujących gości. Jesteśmy przekonani, że nasza oferta spodoba się dzieciom i mamy nadzieję, że spełni oczekiwania rodziców.

Najważniejsze innowacje oraz kluczowe programy przygotowane na rozpoczynający się rok przedszkolny będą realizowane w ramach czesnego.

„JAK TO UGRYŹĆ? – CZYLI NAUKA KONWERSACJI NA WESOŁO”
Rozmowa z dzieckiem jest nie tylko ważnym elementem w rozwoju jego kompetencji językowych, ale pełni również ogromną rolę w tworzeniu bliskiej więzi rodzinnej. Rozmowa z małym dzieckiem zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa, zaspokaja ciekawość świata, buduje zaufanie. Rozmowy stymulują rozwój w sferze poznawczej, językowe, a także emocjonalno-społecznej. To najważniejszy sposób rozwiązywania sporów i trudności, którego warto nauczyć dzieci. To, ile czasu poświęcamy dziecku na rozmowę w dzieciństwie, będzie wpływało na jego relacje z innymi ludźmi w przyszłości.
Projekt „Jak to ugryźć? – czyli nauka konwersacji na wesoło” ma na celu wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez wspólnie, aktywnie spędzony czas oraz wartościową rozmowę.

Założenia organizacyjne projektu

  1. Projekt „Jak to ugryźć?…” realizowany będzie we wszystkich przedszkolach Ala ma kota w roku szkolnym 2017/2018 (od września do czerwca). W realizację projektu zaangażowani będą rodzice, dzieci i nauczyciele.
  2. We wrześniu 2017 r. w poszczególnych grupach zostaną przeprowadzone przez nauczycieli zajęcia wprowadzające do projektu. Po tych zajęciach dzieci otrzymają do domu tzw. „Pakiet startowy” (jeden zestaw dla całej rodziny), w skład którego wchodzić będą: szklany słój (do przechowywania pytań do losowania, propozycje pytań na każdy miesiąc) i album na zdjęcia.
  3. Wraz z propozycjami pytań (w kategoriach przysłowia, ciekawostki ze świata, emocje, poznaj mnie, bon ton, wielka niewiadoma) w wiadomości mailowej będziecie otrzymywać Państwo specjalne zadanie do wykonania wraz z dzieckiem w danym miesiącu.
  4. W wiadomości mailowej będziecie otrzymywać Państwo specjalne zadanie do wykonania wraz z dzieckiem w danym miesiącu. W trakcie wspólnej zabawy przy zadaniu przydzielonym na dany miesiąc zachęcamy do robienia zdjęć, które zostaną potem wklejone przez całą rodzinę do albumu. W skompletowaniu przedmiotów potrzebnych do wykonania zadań, pomocna będzie przesyłana Państwu wraz z propozycjami pytań i zadaniami tzw. check list.
  5. W ramach projektu będą organizowane w każdej grupie odwiedziny rodziców, podczas których będą losować i odpowiadać na pytania z grupowego lub przyniesionego przez siebie z domu słoika.

Wierzymy w moc rozmowy i mamy nadzieję, że nasz nowatorski projekt okaże się dla wszystkich bardzo wartościowy.

KSIĄŻKOWY KLUB DYSKUSYJNY
W przedszkolu Ala ma kota od wielu lat wspieramy i promujemy czytanie książek. Wyszukujmy dla dzieci ciekawe i wartościowe lektury oraz zachęcamy do wspólnego czytania. Zapraszamy rodziców i opiekunów do spędzenia czasu z nami i z wyjątkową lekturą.

W tym roku w naszych biblioteczkach pojawi się wiele nowych powieści, bajek i tomików wierszy. Będziemy czytać polskich autorów, a także zagranicznych.

Jednak, naszym zdaniem, czytanie to dopiero początek pasjonującej przygody z książką. Wiadomo też, że każdą przygodę lepiej jest przeżywać w grupie przyjaciół.

Dlatego też od września w naszych przedszkolach otwieramy Książkowy Klub Dyskusyjny. Podczas spotkań w grupie będziemy mogli podzielić się wrażeniami po lekturze, wspólnie zastanowić się który z bohaterów ma najwięcej przyjacielskich cech, a którego nie polubiliśmy. Będziemy rozważać co by było gdyby dana przygoda działa się w naszym mieście czy domu. Wspólnie napiszemy też nowe zakończenie opowieści. Zachęcamy Państwa do podobnej zabawy w domu.

U wychowawczyń grup oraz na naszym blogu dostępna będzie pomocnicza lista pytań, jakie możecie zadać dziecku po skończonej wspólnie lekturze.

Pytania w słoju (rodzinnym i grupowym) będą podzielone na poszczególne kategorie.

MUZYKA DLA SMYKA
O tym, jak ważną rolę w rozwoju dziecka pełni muzyka, nikogo nie trzeba przekonywać. W nowym roku szkolnym kontynuujemy edukację muzyczną.

W ramach programu Muzyka dla Smyka, w poprzednich latach, dzieci poznały dzieła klasyków oraz rytmy z odległych zakątków świata, a także najpiękniejsze utwory np. na gitarę, skrzypce, saksofon, flet czy bębny. W tym roku chcemy przedstawić dzieciom wybrane gatunki muzyki. Począwszy od września, przez cały rok szkolny, przedszkolaki poznawać będą różne style muzyczne. Nasza przedszkolna płytoteka powiększy się o płyty rockowe, jazzowe, soulowe, bluesowe oraz z muzyką elektroniczną. Będziemy słuchać i bawić się przy muzyce disco, folkowej, reagge, a także rytmach latino.

Wiemy, że wśród Was są znawcy i fani poszczególnych gatunków muzycznych. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się stworzyć przedszkolną „playlistę”.

EKOLOGIA W ALA MA KOTA
Zależy nam na podnoszeniu świadomości ekologicznej przedszkolaków. Najprostszym ekologicznym podejściem do surowców, konsumpcji oraz energii jest tzw. „zasada 3R”: Reduce, Reuce, Recycle.

Jak ją rozumiemy w Ala ma kota?

Reduce = ograniczaj. Zasada ograniczania odnosi się przede wszystkim do unikania nadmiernego kupowania. Konsumpcjonizm prowadzi do gromadzenia wielu niepotrzebnych przedmiotów, które w rezultacie wyrzucamy.

Reuse – użyj ponownie. W dzisiejszym świecie króluje jednorazowość, a my staramy się, aby wszystkie dostępne dla dzieci przedmioty były wykonane z trwałych materiałów. Przedszkolne meble i pomoce wykonane są z drewna.

Recycle = odzyskuj. W przedszkolu używamy dwuwarstwowego papieru toaletowego wykonanego w stu procentach z celulozy pozyskiwanej w rewolucyjnym procesie recyklingu opakowań typu Tetra Pak znanych powszechnie jako kartony na mleko, sok czy inny napój.

GRY PLANSZOWE
W przedszkolach Ala ma kota dzieci lubią grać z kolegami:

  • Ponieważ gry planszowe są wspaniałą alternatywną dla komputera i telewizji.
  • Są doskonałą formą spędzania wolnego czasu.
  • Aby grać, dzieci muszą nauczyć się współpracy, ale i „zdrowej rywalizacji”.
  • Bo wartością dodaną gier planszowych jest ćwiczenie koncentracji, uwagi, pamięci, wyciszenia oraz ciągłego analizowania sytuacji.
  • A na dodatek gry dają dziecku wiarę, że wie, umie, potrafi, a co za tym idzie zwiększają jego samoocenę i motywację do pokonywania trudności. A ogólnie rzecz ujmując ci, którzy uwierzą w siebie, odniosą sukces.

W naszych kącikach Gier Planszowych pojawi się sporo nowości. W tym roku szkolnym nasze młodsze przedszkolaki będą grać m.in. w: „Tomcio i wiosenne porządki”; „ Kotek psotek” czy „Mali Detektywi”. Starszaków zapraszamy do wspólnej zabawy m.in. przy: „Dzieciach z Carcassone”, „Spostrzegawczości z Kameleonem Leonem” czy grze dla „singla” np. „Sudoku”.

Zachęcamy też dzieci do przynoszenia do przedszkola swoich ulubionych gier.

GRY PODWÓRKOWE
W Ala ma kota propagujemy dawne gry podwórkowe, w które bawili się rodzice i dziadkowie naszych przedszkolaków. Poza tradycyjnym berkiem na naszych placach zabaw usłyszeć można okrzyki Mamy Gąski („gąski, gąski do domu”) czy polecenia Baby Jagi („raz dwa trzy Baba Jaga patrzy”). Dzieci grają też w zbijaka, dwa ognie czy „piłka parzy”. Skaczą na skakance, grają w ringo i kręcą hula-hop.
W nowym roku szkolnym do naszych zabaw plenerowych dodamy nowe. Przedszkolaki będą grały w „Kolory” oraz w „Zielone” a bawiły się m.in. w „Masło-Trzasło” czy „Ślimaka”. Szanowni Rodzice, pamiętacie te zabawy? A może dodacie jakieś pomysły do naszego zestawu?

ANGIELSKI
Kontynuujemy naukę języka angielskiego w oparciu o kanadyjską metodę immersji, która zakłada codzienny kontakt z językiem i kulturą angielską. W Ala ma kota język angielski towarzyszy dzieciom nie tylko w czasie zajęć dydaktycznych, ale także przy codziennych czynnościach, każdego dnia. Zatrudnieni nauczyciele angliści przebywają z przedszkolakami podczas zabaw na świeżym powietrzu, posiłków, wycieczek, swobodnej zabawy itp.

Nie zabraknie klasycznej brytyjskiej i amerykańskiej literatury oraz projektu BOOKTALKING, czyli codziennego czytania dzieciom książek. Przygotowaliśmy w pełni anglojęzyczne projekty tematyczne i imprezy, jak np. obchody Dnia Patrona Irlandii, Św. Patryka.

Więcej informacji o nauce języka w Ala ma kota będą Państwo mogli znaleźć na tablicach informacyjnych w przedszkolach. Dodatkowo, wszystkie informacje będą Państwo otrzymywać w osobnym mailu, na początku każdego miesiąca.

W nowym roku szkolnym będziemy oczywiście kontynuować nasze ubiegłoroczne inicjatywy, czyli nasze autorskie projekty:

– CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
– DYŻURNI

Będą one nadal obecne w codziennym życiu przedszkola. O wszystkim, jak zwykle będziemy informować na Facebook/Alamakota.

×
×