Kwi
Międzynarodowy Dzień Ptaków

1 kwietnia to nie tylko Prima Aprilis, ale także Międzynarodowy Dzień Ptaków. Jest obchodzony na pamiątkę pierwszej na świecie międzynarodowej konwencji o ochronie ptaków.

Konwencję podpisano w Paryżu w 1902 r. To wtedy, po raz pierwszy w historii, wiele państw postanowiło wspólnie chronić przyrodę i zobowiązało się do wdrażania przepisów konwencji w ustawodawstwie krajowym. Polska dołączyła do stron konwencji 30 lat później, w roku 1932 r.

Obchodzenie Międzynarodowego Dnia Ptaków ma na celu przybliżanie i propagowanie idei ochrony ptaków, a także ma uświadamiać nam, że stan i liczebność ptasich populacji to barometr ogólnego stanu przyrody naszej planety. Dzień ten ma zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa zagrażające ptakom na całym świecie i zachęcić ludzi do pomocy w ochronie tych zwierząt oraz siedlisk, w których żyją.

W Ala ma kota dzieci będą uczestniczyć w warsztatach połączonych z grami edukacyjnymi o tematyce ornitologicznej.