Mar
 Dzień św. Patryka

W kalendarzu – 17 marca – to dzień św. Patryka, patrona Irlandii. W ramach edukacji o innych kulturach i krajach w Ala ma kota świętujemy ten dzień.

Zaprosiliśmy wszystkie przedszkolaki do poznania historii i zwyczajów związanych z tym dniem. Rodzice przygotowali dla dzieci zielone elementy stroju.

Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń. W Ala ma kota też tańczymy w rytm irlandzki rytmów.

Głównym symbolem święta jest „shamrock” (koniczyna), która jest także jednym z symboli związanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę, aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej.

17 marca jest dniem śmierci św. Patryka, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania.