5 dowodów na to, że jesteś dobrym rodzicem

Bardzo cenimy pozytywne podejście do rodzicielstwa, czyli takie, które wskazuje rodzicom to, co dobrego robią.

W przestrzeni publicznej, w telewizji i w internecie zdecydowanie częściej możecie przeczytać to, co źle robicie, czego robić nie możecie i z czym musicie już natychmiast skończyć. Australijska psycholog Nadene van der Linden stworzyła listę symptomów świadczących o tym, że jesteście wspaniałymi rodzicami. Z pewnością odnajdziecie na tej liście to, co sprawia, że i wam należy się medal za rodzicielstwo ?

Aexander Dummer on Unsplash

1. TWOJE DZIECKO OKAZUJE PRZY TOBIE CAŁĄ PALETĘ EMOCJI

Twoje dziecko złości się przy tobie, a czasami rzuca na podłogę w sklepie, kiedy nie chcesz mu czegoś kupić? Innym razem wzrusza się na bajce, by za chwilę z radości podskoczyć na widok dawno nie widzianej babci? To bardzo dobrze! Oznacza bowiem, że przy tobie czuje się bezpiecznie, czuje, że może sobie pozwolić na okazywanie tego co w danym momencie czuje. To ważne.

1. TWOJE DZIECKO ZWRACA SIĘ DO CIEBIE O POMOC, GDY MA Z CZYMŚ PROBLEM

Nie, nie musimy sobie w życiu radzić ze wszystkim sami, nie uczmy więc dzieci, że już są taaaakie duże, że same powinny podołać wielu zadaniom. Oczywiście warto mieć świadomość, że na danym etapie życia, dziecko powinno już umieć wykonywać pewne czynności, ale czasami zwyczajnie mogą mu one jeszcze nie wychodzić. Dlatego ciesz się, kiedy potrafi poprosić o pomoc. To również oznacza, że ma do ciebie zaufanie.

1. TWOJE DZIECKO UMIE MÓWIĆ OTWARCIE O TYM, CO MYŚLI I CO CZUJE

Zdarzyło ci się usłyszeć od dziecka, że cię nienawidzi? Cóż, w danej chwili może tak właśnie czuło. Albo może usłyszałaś od niego, że niezbyt dobrze wyglądasz w tym, czy innym ubraniu. Nie myśl, że nie nauczyłaś twojego dziecka kultury, miłości i czegoś tam jeszcze. Oczywiście wiadomo, że rolą dorosłych jest nauczenie dzieci odpowiedniego dopierania słownictwa do nazywania swoich uczuć i myśli. Jednak już samo to, że je wyrażają świadczy o tym, że czują się przy Tobie bezpiecznie i bardzo komfortowo. Doceniaj to.

1. WYZNACZASZ GRANICE BEZPIECZNYCH ZACHOWAŃ

Masz prawo, a nawet obowiązek, wyznaczyć dziecku granice. To granice, które mają służyć bezpieczeństwu i dobru dziecka. Tak, ktoś może ci powiedzieć, że w ten sposób narażasz dziecko na stres, a przecież bezstresowe wychowanie jest dziś najważniejsze. Jednak każdy mądry psycholog powie, że wyznaczając dzieciom granice, tworzysz im bezpieczny świat i uczysz je, aby same potrafiły zadbać o swoje granice.

1. NAPRAWIASZ SWOJE BŁĘDY

Niektórym wydaje się, że są złymi rodzicami, bo popełniają błędy. Ale czy bezbłędny rodzic może nauczyć swoje dziecko, jak przepraszać, jak naprawiać krzywdę i jak się podnosi z porażki.

I jak Wam się podoba ta krótka, ale ważna lista?